• طراحی نما نمونه5
  • طراحی نما نمونه2
  • طراحی نما نمونه3
  • طراحی نما نمونه4
  • طراحی نما نمونه1

طراحی نمای ساختمان

طراحی نما ی ساختمان یکی از بخش های بسیار مهم در معماری میباشد که همان طراحی پوسته خارجی ساختمان می باشد این طرح راجع به پوسته خارجی در طراحی معماری نباید جدای از طراحی داخلی ساختمان باشد به طوری که باید کل یک بنا بر اساس یک ایدئولوژی و یک ایده ساخته و اجرا گردد.

نمای ساختمان عاملی است که برداشت هر کسی رو از آن ساختمان را امکان پذیر میکند و یکی از مواری می باشد که در دنیای امروز و در شهر سازی نقش بسیار مهمی را ایفا میکند به طوری که یکی از عامل های مهم در روانشناسی و روحیه افراد موجود در آن جامعه می باشد پس به همین دلیل می باشد که در جوامع امروزی حساسیت خیلی زیادی را در طراحی های نمای ساختمان ها دارند تا بتوانند بهترین نوع کالبد شهری رو به عرصه ظهور برسانند.

اهمیت طراحی نما در ساختمان

همانطور که میدانیم عواملی زیادی در زیبا سازی و شکل گیری یک شهر یا کشور دخیل می باشد که یکی از عوامل بسیار مهم طراحی نما می باشد . طراحی نما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چون هم باعث زیبایی و به ظهور رساندن معماری فاخر یک بنا از ظاهر آن می باشد که این نما باید طوری طراحی گردد که علاوه بر یکسری نشان دادن المان های معماری و زیبایی بتواند در مجموع روح لطیف انسانی را هم به نوازش دربیارد چون وجود طرح های زیبا و منحصر به فرد و رنگ های متنوع می تواند سطح روحی و روانی جامعه را بالا ببرد.

از جمله فعالیت های شرکت مرتبط با طراحی نما:

دستور نقشه تا جواز

طراحی داخلی ساختمان

بازسازی ساختمان

اهمیت طراحی نما

انواع طراحی نما

در معماری از زمان پیدایش بنا یا همان سرپناه با احداث ساختمان شکل پوسته خارجی آن بنا نمای آن ساختمان را تشکیل میداده که بر اثر گذشت زمان و پیشرفت فرهنگ کار بر روی پوسته خارجی بنا نیز شروع گردید که این شروع بر اساس فرهنگ و آیین و کاربری موجود و ذوق و سلیقه معماران شکل های مختلفی به خود گرفت که بر اساس این شکل گیری ها انواع مختلفی از طراحی نما اتفاق افتاد که هر کدام در جایگاه خود و در زمان خود محترم می باشد. ولی همه این موارد خالی از ایراد و اشکال نمی باشد.

با الهام از نوع نگرش آنها به معماری و کاربرد آن نما میتوان موارد خوبی را استخراج کنیم تا بتوانیم در جامعه امروزی از آن بهره بگیریم. این در حالی است که در معماری کهن طراحی نما مستقل از بنا نبوده و در راستای کاربری بنا از نما نیز بهره میگرفتند که متاسفانه روز به روز از این دیدگاه فاصله گرفته و رو به سوی یه نمای کاملا بدون کاربری پیش میرود که می توان با در نظر گرفتن این ایراد در طراحی نماهای امروزی آن را روز به روز بهتر و کامل تر کرد.

طراحی نما کلاسیک

یکی از نماهای که اخیرا و در سالهای اخیر مورد استقبال عموم و بخصوص سازندگان محترم قرار گرفته نمای کلاسیک می باشد که این نما الهام گرفته از نماهای غربی می باشد که در آن با ایجاد حجم های بزرگ و المان های مخصوص خود که سنگ و یا تراش آن بدست میاد ابهت خاصی را به ساختمان میدهد که خیلی مورد استقبال جامعه امروزی قرار گرفته که به دلایل فرهنگی و مبازره با این فرهنگ خارجی در سال های اخیر کارهای زیادی انجام شده که از استفاده بی رویه این نوع نماها جلوگیری شود که یکی از این کارهای به تایید رسیدن نماهای در شهرهای بزرگ امروزی می باشد که سعی میشود نمایی طراحی گردد که علاوه بر زیبایی بیانگر فرهنگ و آیین بومی نیز باشد.

طراحی نما مدرن

با پیشرفت علم و تکنولوژی و اختراع مصالح جدید و احداث بناهای بلند مرتبه و آپارتمان ها تغییر و تحولات عظیمی در بحث نماهای ساختمان نیز اتفاق افتاد. که شکل و کالبد نمای ساختمان رو تغییر داد. این نوع طراحی ها با نوع کلاسیک متفاوت بودند. با افزایش زندگی شهر نشینی و مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و مشکل کمبود فضا در شهرها دیگر ساختمانها به صورت تکی طراحی نمیشد، بلکه به صورت مجموعه ای از واحدهای مسکونی با هم طراحی می شوند. از این رو طراحی نمای ساختمان نیز دچار تغییرات تحولاتی شده است. با طراحی شکل گرفته بر اساس ساختمان های بلند و مصالح جدید و شکل به کارگیری مصالح با این وضع را طراحی مدرن میگویند.

طراحی نما تلفیقی

بر اساس پیشرفت علم و وجود اطلاعات بسیار زیاد در عرصه معماری که از وجود دانشگاههای زیاد و فارغ التحصیلان فراوان و وجود ذوق و سلیقه های متفاوت باعث گردید تا کارهای زیادی در طراحی نماها اتفاق بیافتد که یکی از این موارد میتوان به طراحی نما با سبک های مختلف در سطح شهر ها و کشور دانست که تا بتوانند آن خلاقیت خود را در معماری به عرصه ظهور برسانند.

یکی از موارد موجود در جوامع امروزی وجود طرحهای مختلف و تلفیقی از سبک های مختلف در طراحی نماها می باشد که اگر بتوان به خوبی و با اصول حرفه ای این ترکیب صورت بگیرد می تواند کار خوب و زیبایی را به نمایش بگذارد که خود می تواند از چالش های خوب و جالب در عرصه معماری می باشد.

قیمت طراحی نما

یکی عوامل بسیار مهم و تعیین کننده دراکثر پروژه ها قیمت تمام شده برای طراحی و اجرای نما می باشد که خود همین موضوع نیز به عوامل بسیاری مربوط میشود.

یکی از این عوامل در طراحی نما نوع طراحی و سبک موجود برای طرح می باشد و همچنین موارد خواسته شده برای طراحی که خود شامل مدت زمان برای طراحی و همچنین مواردی چون نقشه های فاز ۲ و متره و براورد کار انجام طرح های سه بعدی با تعداد و زوایای گوناگون می باشد.

همه این موارد در قیمت تمام شده پروزه موثر می باشد که بر اساس خواسته های کارفرما بر اساس متراژ کار خواسته شده و عوامل طراحی و نظارت های عالیه بر طرح و تایید گرفتن ان از نهاد های مربوطه قیمت نما تعیین میگردد.

اخذ تاییدیه نما از شهرداری تهران

از دیگر کارهای رایج در کلان شهرها اخذ تاییده نما از شهرداری ها میباشد که یکی از ان شهر ها میتوان به تهران بزرگ اشاره کرد.

در سال های اخیر با تدابیر معاونت شهرداری کل کمیته هایی در سطح منطقه برگزار میشود که به طور میانگین هفته ای یکبار در سطح منطقه میباشد که با حضور نمایندگان معاونت شهرسازی و شورای شهر و اساتید دانشگاهی برگزار میگردد.

سعی بر آن شده است بتوانند گام بلندی را در ارتقای کیفیت نماهای ساختمان ها بردارند که تا به امروز میتوان گفت که کارهای بزرگی انجام شده است و برای آینده کارهای خیلی زیادی را پیش رو دارند.

از این رو گروه معماری نوین سازان در طول این سالها با کمترین زمان و بهترین طرح ها توانسته خواسته های کارفرماها و همچنین نظر این کمیته ها را جلب نماید که ماحصل این سالها چندین کار برتر در سطح مناطق مختلف شهر تهران می باشد.

اجرای نمای ساختمان

از موارد خواسته شده از مهندسین طراح و معماران نظارت عالیه بر طرح تایید شده کارفرما میباشد. از این رو ما بر آن شدیم تا با استخدام و همکاری با مهندسین متخصص در این عرصه بهترین عملکرد را در اجرای ساختمان داشته باشیم.  ما با هماهنگی با کارفرمایان عزیز و محترم بر اساس خواسته های آنها هرگونه کاری را انجام دهیم.

از این موارد می توان به نظارت بر طرح یا پیمان مدیریت اجرای طرح نما یا به صورت دستمزدی و یا پیمانکاری آن کار تمام نیازها و خواسته های مشتریان را برآورده کنیم.

تیم اجرایی نوین سازان با سابقه عالی در عرصه اجرا می تواند تمام خواسته شما را در عرصه نما از طراحی تا اجرا براورده نماید.

عوامل موثر در طراحی نما

در طراحی نما در وهله اول نظر کارفرما در مورد کار بسیار مهم می باشد ولی اینکه بتوان از نظرات کارشناسانه معماران عزیز نیز در این عرصه جویا شد به مراتب کارهای بهتر و خلاقانه تری اتفاق می افتد. اگر این کار با تدبیر درست و دانش خوبی اتفاق بیافتد میتواند تمام خواسته مالی و معنوی کارفرما را از طرح موجود براورده کند.

از مواردی که می توان در طراحی نمای ساختمان موثر دانست می توان به فرهنگ آن شهر و کشور اشاره داشت. که این فرهنگ بر سلیقه ان مردم شهر موثر خواهد بود از دیگر مواردی که میتوان به آن اشاره کرد بحث های مالی و بودجه ای است که باید صرف پروژه شود که بر اساس مقدار هزینه برای طراحی نما سبک های مختلفی را می توان پیشنهاد داد.

۱٫ سازگاری نما با سازه

از آنجاییکه نما قسمتی جدا از بنا نیست بنابراین طراحی نما بر اساس خواسته های موجود و طراحی آن نباید دور از طراحی سازه باشد و باید در طراحی نما تمام مباحث سازه ای نیز در آن لحاظ گردد و در سازه ساختمان نیز باید تمام این بارهای این نما رو لحاظ کرد.

۲٫ سازگاری نما با اقلیم

نوع کاربری و نوع اقلیم و جایگاه و هدف ان پروزه از دیگر مواردی هست که میتوان گفت بر طراحی نما موثر هستند که همگی توسط مهندسین مشاور نوین سازان مورد توجه میباشد. برای شروع طراحی یک نما از ساختمان یکی از عوامل بسیار موثر در آن وجود نوع اقلیم هر منطقه میباشد که بر اساس هر اقلیم موجود در هر منطقه یک نوعی از طراحی و مصالح مورد نیاز می باشد تا بتواند تمام نیازهای آن ساختمان را پاسخ گو باشد.

۳٫ سازگاری نما با نوع کاربری ساختمان

نوع کاربری ساختمان تاثیر بسزایی در طراحی نمای یک ساختمان دارد به طوری که بادیدن هر نمایی بتوان در مورد کاربری و عملکرد ان پروژه صحبت کرد.

پس لازم است قبل از شروع طراحی برای نمای یک ساختمان نوع کاربری آن تعیین شود تا مهندس طراح بتواند نمایی سازگار با کاربری طراحی کند.